24 Mayıs 2013 Cuma

Maş Fasulyesi

  Çook hooş yaa:) boncuk boncuk ve yeşil renk. diğer malzemeler de ufak ufak doğranıp katıldı mı çok güzel bir görüntü oluyor. kaşığa göre  küçüklükte. kaşıkla ye... iyide görüntü güzelde tadı nasıl acaba? sağlık için yenir, kaşık kaşık tad olarak yemesen de...


Maş fasulyesinin oldukça yararlı bir besin olduğunu duyunca nasıldır nedir yapımını öğrenmek için aramaya koyuldum... bildiğim ayşe kadın fasulye mi acaba diye bakınıyorum. fotoğraında küçük küçük .. bu kadar küçük uğraşmasam da olur madem keramet fasulde derken görsel fotoğraflarına baktım çok güzel yeşil bildiğimiz evet fasulye ama kuru fasulye. aa bak yazarken hayretlendim. neden ayşe kadın düşündüm. yeşil renkte diye heralde... akşamdan ıslatılır diyincede niyee diyorum :)) çok çabuk kaynaıyormuş 10-15 dakikada. çok faydalı. zararı var mı bilmiyorum. her şeye atlamamak lazım yararlı diye hemen... normal besin yemek bu ve faydası olarak karaciğere, hücre yenilemeye, şekere, kolestrol düşürmeye  büyük..


yeşil mercimekte nar ekşisi ile güzel oluyor... 


evet malzeme ve tarifleri... unutmadan alayım bu fasulyeyi alacaklarımı liste yapmalı.... kışın tüketiliyormuş. yazın da olabilir... asıl olan maş fasulyesi diğer malzemeleri isteğe göre değiştirebilirsiniz elbet... arzuya göre diyeyim:) hoş çünkü. insanın arzu ettiği bir şeyi yapması/ yapmaması....  ceviz de kolestrol düşürücü... yararlı . fakat çok pahalı ne yazık ki...


Malzemeler:

 

1 su bardağı maş fasulyesi akşamdan ıslatılır. yarım demet maydanoz, 4-5 adet yeşil taze soğan, yarım su bardağı iri çekilmiş ceviz, pul biber,tuz,  arzuya göre nar ekşisi , zeytinyağ.  

 

Hazırlanması:

 

Akşamdan ıslattığınız maş fasulyelerini yıkayıp süzülür. Bir tencereye  boşaltıp üzerini geçecek kadar su ilave edip  haşlayın.Ocağın başından ayrılmayın çok fazla haşlanırsa kabukları patlar bu sebeple tadarak  pişip pişmediğini kontrol ederek haşlayın.Haşlanmış maş fasulyelerin suyunu süzün salata yapacağınız kaba boşaltın soğusun.Diğer tarafta soğanı,maydanozu ince ince kıyın.Soğumuş maşların üzerine ilave edin.Daha sonra  kalan diğer malzemeleri de ilave edip harmanlayın.Nar ekşisi ,zeytinyağ ve tuz ile tatlandırıp servis edeceğiniz tabağa alıp istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder